PAYLAŞ
Google Autonomous Drive Tehnolohy Chrysler

Otomobil üreticileri ile diğer teknoloji üreticilerinin ortak çalışmaları ile geliştirilen ve yaygınlaşacağı öngörülen otonom teknolojisi (autonomous technology) için Google yeni bir atak yaptı. Araçların sürücüsüz seyrini sağlayan otonom teknoloji için Mercedes ve BMW konsept araçlarını üretmiş ve yollara çıkartarak bu alanda bir gövde gösterisi yapmıştı.

Testler ve yol deneyimlerinde sorunsuz çalışan otonom teknolojileri sayesinde araçlar, bir sürücü tarafıdan yönlendirilme gereksinimi duymadan yol alabilecek ve gps gibi lokasyon tesbiti yapan teknolojilerin sensörlerle desteklenmesiyle, istenilen yere varması sağlanacak. Bu konuda uzun süredir çalışmalarını sürdüren ve otomobiller üzerinde denemeler yaparak üretici olmak isteyen Google, bir otomobil üreticisi ile ortaklık anlaşmasını yaptı. Gelen haberlere göre Fiat Chrysler ile otonom teknoloji konusunda anlaşan Google, Chrysler Pacifica modelinde otonom teknoloji kullanacak.

Genel olarak bir seri üretim olanağının olmadığı ve belirli araçların otonom teknolojisi kullanılarak üretilmesi nedeni ile sayısının sınırlı olacağı düşünülen otonom teknolojili Pacifica modellerinin, yollarda sorunsuz seyretmesi ve insanlar tarafından ilgi görmesi sonunda daha farklı markalarda ve modellerde de bu teknolojinin kullanılması hedefleniyor.

Henüz genel olarak ulaşılabilir konumunda olmayan otonom teknolojilerinin yaygın kullanımı ancak Google gibi girişimlerin sektöre dahil olmasıyla daha hızlı gerçekleşebilir.  Teknolojinin yeniliği ve tcrübesizliği göz önünde bulundurulunca, kolay ulaşılabilir olması için yatırımcı sayısının artmasını beklemek gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın