PAYLAŞ
Joomla 25 Çok Dilli Site Ana Sayfa Mainbody İçerik Gizlemek
(Son Güncelleme: 2 Ağustos 2014)

Joomla!’da ana sayfa belirleme temel kullanımına daha evvelki yazıda değinmiştim. Bu yazıda aynı işi çok dilli sitemizde nasıl yapabileceğimizden bahsedeceğim. Bunun iki yolu olabilir. Birincisi her bir dilin ana sayfasını ayrı ayrı kontrol etmek. Diğeri ise tüm dilleriçin bir ana sayfa kontrolü sağlamak.

Joomla! 2.5 için, eğer çok dilde yayın yapan bir siteniz varsa ve her bir dilin ana sayfasını ayrı ayrı kontrol edebilmek istiyorsanız, öncekine benzer bir kod bloğu kullanmanız gerekiyor.

Burada yaptıracağımız şey, sitedeki her br dilin ana sayfasını algılayıp, ona göre bir ana sayfa gösterimi sunmak olacak. Örneğin bir dilde ana sayfayı içerik bileşeni ile yayınlarken, diğer dil için sadece sabit bir mesaj ya da sadece belirlenmiş modüllerin gösterimini, içerik bileşeninin gösterilmemesini kolaylıkla ayaryabileceksiniz.

Bu yöntemler ile farklı ihtiyaçlarınız için de ana sayfalarınızı kontrol edebilirsiniz. Yine de asıl ihtiyacımız genellikle ana sayfada mainbody / component alanını gizlmek ya da bir mesaj göstermek oluyor.

Aşağıdaki kod bloğu ile belirtilen dillerin ana sayfasını, yani o dillerdeki varsayılan menü öğesini algılamak için kullanarak, echo alanında istediğiniz yayını yapabilirsiniz:

<?php $app = JFactory::getApplication(); $menu = $app->getMenu(); if ($menu->getActive() == $menu->getDefault( 'en-GB' )) {     echo 'Ingilizce dili icin ana sayfada gostereceklerimiz'; } elseif ($menu->getActive() == $menu->getDefault( 'de-DE' )) {     echo 'Almanca dili icin ana sayfada gostereceklerimiz'; } ?>

Eğer tüm diller için varsayılan ana sayfa menü öğesini aynı şekilde yayınlamak istersek aşağıdaki kod bloğunu kullanabiliriz:

<?php $app = JFactory::getApplication(); $menu = $app->getMenu(); $lang = JFactory::getLanguage(); if ($menu->getActive() == $menu->getDefault($lang->getTag())) {     echo 'This is the front page'; } else {     echo 'Accueil'; } ?>

Hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın