PAYLAŞ
Joomla 3.8.6 Güvenlik Sürümü

Joomla 3.8.6 yayınlandı. Türkiye’de giderek azalan Joomla! kullanıcı sayısı bir yana, Joomla! gittikçe kendi içine kapanan bir yapıyla geliştirilmeye devam ediyor. Joomla!’yı kendi içine kapatan şey aslında geliştiricilerle son kullanıcılar arasında bir yer seçme zorunluluğu duyması. Evet, bazı seslerin yükseldiğini duyuyorum, “Avrupa’da şöyle, Avustralya’da böyle, Amerika’da öyle…”. Bunlar gerçekleri değiştirmiyor. Joomla Klüpleri gerçekleri değiştirmiyor.

Joomla mı WordPress mi?

WordPress karşısındaki konumunu kaybetmesine sebep olan bu kararsız, değişken politika, kullanıcı kitlesini geliştiriciler üzerine yoğunlaştırırken, geliştirici sayısı, geliştirme sayısı gibi istatistikleri de doğrudan olumsuz etkiliyor. Geçmişte kalan savaşı basit yapısıyla hem son kullanıcı hem de geliştiriciye hitap eden, üstelik CMS vasıflarını da kazanan WordPress’in kazandığı çok açık.

Joomla! geçtiğimiz ay içinde 3.8 serisinde bir güvenlik güncellemesine gitti ve 3.8.6 sürümünü yayınladı. Joomla!’nın bildiğimiz, klasik güvenlik sürümlerinden bir farkı yok. Sürüm notlarında bildirildiğine göre 3.5.0 ile 3.8.5 arasındaki sürümleri etkileyen düşük öncelikli bir güvenlik sorunu düzeltildi.

Joomla 3.8.6 Güvenlik Sürümü

Bazı düzeltmeler de var yeni sürümde tabii. Bunlar arasında PHP 7.2 desteği ile ilgili sorunun giderilmesi, reCaptcha V1 desteğinin kapatılması, çoklu dil özelliğinde yayında olmayan kategorilerin gösterimden çıkarılması, genel yapılandırma bilgilerinin üst seviye kullanıcılardan başkasına gizlenmesi gibi düzeltmeler de var. Sene 2018 olmuş, geride kalan 13 senede genel yapılandırma özelliklerini kimlerin göreceğine karar verememiş olan, dünyanın en iyi alt yapısına sahip CMS’inden bahsediyoruz gördüğünüz gibi.

Joomla İndirme Adresleri

Joomla son sürümü indirmek için her zaman Joomla! İndir linkini kullanabilirsiniz. Özellikle farklı sürümdeki paketlemeleri indirirken güvenlik açısından dikkatli olmalısınız. Joomla 3 Güncelleme için ise Joomla 3 Sürümleri sayfasına bakmanız yeterli olacaktır. Joomla Son Sürüm ve bu son sürüme güncelleme paketlerini ilgili sayfada bulabilirsiniz.

Güvenlik sebebiyle, tüm Joomla sitelerinizi en son sürüme güncellemenizi tavsiye ediyorum. Halen Joomla 1.x, 1.5.x ve 2.5.x kullanıcıları mevcut. Bunların çeşitli sebeplerle web sitelerini güncellemediklerini veya güncelleyemediklerini biliyoruz. En kısa zamanda bu duruma çözüm üretmelerini tavsiye ediyoruz. Unutmamalı ki güvenliğin alfabesinde en büyük yeri güncellik harfleri tutuyor… Kolay ya da zor!

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın