PAYLAŞ
Joomla SQL Super Admin Oluşturmak
(Son Güncelleme: 31 Temmuz 2014)

Joomla yönetici hesabını çeşili sebeplerle kaybetmiş olabilirsiniz. Bu belki bir hacking girşimi sonucu, belki tamamen unutma ya da phpmyadmin üzerinde çalışırken hata yapma sebebiyle olabilir. Burada öncelikle yeni bir hesap oluşturarak yönetim merkezimize giriş yapacağız.

Öncelikle Joomla! veritabanına giriş yapıyoruz. Bunun için en yaygın kullanım olan mysql ve bunun için de bir phpmyadmin paneli kullandığınızı varsayıyorum. Diğer durumlarda uyarlama yapmanız gerekebilir. Aşağıdaki sorgu Joomla 2.5 serisi için çalışır.

Sorguyu çalıştırmak için PhpMyAdmin panelde Joomla! için kullandığınız veritabanına girip, üstten SQL sekmesine geçin. Gelen ekrandaki sorgu penceresine aşağıdaki sorguyu girip çalıştıracksınız.

İlk önce kullanıcı temel verilerini girelim ama burada Joomla! veritabanı tablo ön ekini js_ olarak kullandığımızı unutmayalım. Sizde farlklı ise sorgunun o kısmını kendinize göre değiştireceksiniz:

INSERT INTO jos_users values ('',' benimismim','benimismim','','433903e0a9d6a712e00251e44d29bf87:UJ0b9J5fufL3FKfCc0TLsYJBh2PFULvT','Super Administrator',0,1,'','',1,'');

Şimdi niteliğini belirlemek üzere aynı sorgu penceresine dönüp şunu çalıştıralım:

INSERT INTO jos_user_usergroup_map values (LAST_INSERT_ID(),'8');

Hepsi bu kadar. Böylece elimizde şöyle bir Super Admin kullanıcısı oluştu:

Kullanıcı adı: benimismim

Parıola: admin

E-posta: (boş bırakıldı)

Tavsiyem, böyle bir durumda yeni kullanıcıyı Joomla yönetim merkezine girdikten sonra dilediğniz şekilde düzenleyip, eski kulalnıcıyı komple silmenizdir. Bu, güvenlik açısından da uygun olur. Özellikle bir unutma değil de güvenlik sorunları sebebiyle böyle bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, diğer Joomla güvenlik tedbirlerini de gözden geçirmeyi unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın