PAYLAŞ
Hıçkırık tutunca nasıl kesilir?
(Son Güncelleme: 18 Şubat 2017)

Forumda Enes domatessuyu.com’dan bir hıçkırık kesme yöntemi paylaşmış. “Hıçkırık nasıl keslir?” Muhtemelen bunu bulana kadar epeyce hıçkırmış ama neticede yöntem işe yaramış. Yöntem işaret parmağınız ile aynı elin başparmağın avucunuza birleştiği boğumuna baskı yapmak ve bunu her iki elle gerçekleştirmekten bahsediyor. Dayanağı ise oradaki bir sinirucunun uyarılması. Hem bunu yazan kişide hem Enes’de işe yaramış. Gelelim benim yöntemlerime 🙂

Çocukluğumdan beri hıçkırık geldiğinde 2 şekilde bunu kesebiliyorum. Birincisi ilk hıçkırıkta işe yarıyor. Nefesimle diyafram bölgeme baskı uyguluyorum…ne kadar sağlıklı bilmiyorum. İlk birkaç hıçkırıkta bunu yapmamışsam daha sonra genelde işe yaramıyor. Ancak bende bir refleks olmuş bu ve ilk hıçkırıkta düşünmeksizin bunu yapar olmuşum zaman içinde. Bu yöntemi kime söylediysem, doğru anlatabildiysem ve yapabildiyse kesin işe yarıyor.

İkincisi ise eğer hıçkırığınız bir hastalık değilse kesin çözüm. Çünkü bunu yapabilme ihtimaliniz daha yüksek. Bunu da kimse söylesem işe yaradı. Ancak her zaman uygulanması mümkün değil. Eğer ilk yöntemin zamanını kaçırdıysam ve ortam müsaitse bunu yaparım. Uyku pozisyonu alın…bu kadar basit 🙂 Gerçekten uyumak üzere yatmaya çalışın. Gece yattığınızda uyumadan evvel, vücudunuzda neler olduğunu daha evvel gözlemlediyseniz bunu yapabilirsiniz. Hıçkırığınız kısa sürede geçecek. Keşfetmem de hiç uyurken hıçkıran olmadığını (nadir hastalıklar hariç) farkettiğim çocukluk yıllarımda oldu.

İki yöntemi de çocukluk yıllarımda keşfettim ve anlattığım kişilerde işe yaradı. Demek ki o zamanlar çok hıçkırık tutuyormuş beni 🙂

Hıçkırık kesmeyle ilgili bir çok yöntem var aslında. Kimisi birinde, bir diğeri ise bir başkasında işe yarayabiliyor. Çocukken bildiğimiz en komik yöntem hıçkıranı korkutmaktı mesela. Su içmek, limon yemek ya da limonun içini emmek, toz şeker emmek, nefesini tutmak gibi yöntemler şimdi aklıma ilk gelenler.

Hıçkırığın gerçekleşme şekli bilinirken, buna sebep olabilen bir çok şeyden bahsediliyor. Bazıları şöyle:

 • Çok fazla yemek hıçkırık tutmasına sebep olabilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir gün dahi sofradan doyarak kalkmamış. Tam doymadan kalkmak sünnettir ve sağlıklı olandır.
 • Hazımsızlık hıçkırıkların en çok gözlemlenen sebeplerinden biri.
 • Acı ve baharatlı gıdalar hıçkırığa sebep olabilir.
 • Çok soğuk ve çok sıcak su içmek de hıçkırığa sebep olabilen şeyler.
 • Katılırcasına gülmek, ardından bir hıçkırık nöbeti çağırabilir.
 • Alkollü ve asitli içkiler hıçkırığa sebep oluyor.
 • Diyaframda ve diyaframa giden sinirlerde bir rahatsızlık da hıçkırık sebeplerinden olabilir.
 • Nadiren görülen Ensefalit isimli beyin hastalığının bulunması veya kan kimyasının bozulması sebep olabiliyor.
 • Yemeğin ardından aşırı su tüketilmesi.
 • Nadiren sigara,  içerken buna sebep olabiliyor.

Bu yazı nasıl bağlanır bilmem.

Bitti.

1 YORUM

 1. Hocam öncelikli böyle faydali bilgiler içerin site için tesekkürler. Bilgilerinize ilave olarak 6 kere arka arkaya yutkunmanında hıçkırığı kestiği söylenir. Bi köşede dursun.
  Tesekkürler…

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın