PAYLAŞ
Teröre Lanet Virüsüne Dikkat
(Son Güncelleme: 18 Şubat 2017)

Son günlerde yeniden kullanılmaya başlanan tanıdık bir yöntem ile rasgele gönderilen Teröre Lanet e-postaları, aslında bölücü bilgisayar korsanlarınca hazırlanan bir oyun. Daha evvel de hatırlayabileceğiniz bir saldırı dalgasında bölücü korsanlar e-postalara gönderdikleri dosya ekleri ile bilgisayarlara ve msn adreslerine sızıyordu.

Yeni dönem saldırı dalgasında durum bundan farklı değil. “Terörü lanetliyoruz. Herkesi birlik olmaya çağırıyoruz” gibi başlıklarla gönderilen posta içeriğinde milli değerleri okşayan teröre lanet çağrıları bulunuyor. Bu şekilde güven veren postanın ekindeki pps (sunum dosyası) dosyasını indirip terörü lanetleyen bir sunum izleyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dosya masaüstünde çalıştırıldığında aktif hale geçerek bilgisayarınızda sistem dosyalarına zarar vermeye başlıyor. Sunumun sonunda bulunan ve bunun bir bölücü eylem olduğunu gösteren sözde harita ile birlikte virüsün görevini çoktan yerine getirmiş oluyor.

Ancak öncesinde msn kullananlar için daha kötü bir durum söz konusu. Zararlı dosya ile çalışan kodlar öncelikle msn uygulamanızdan tüm listenizi kopyalayarak aynı postayı onlara da gönderiyor.

Virüslerin en hızlı bulaşma yöntemlerinden biri olan msn listesi çekme yöntemini kullanan bu zararlı dosya, böylelikle çok hızlı bir şekilde yayılmayı ve zarar vermeyi hedefliyor.

Bu tür şüpheli postaların doğrudan silinmesi en doğru davranış oluyor.

Aman dikkat !

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın