PAYLAŞ
Altıncı His Teknolojisi - Sixth Sense Technology
(Son Güncelleme: 18 Şubat 2017)

Son günlerde video paylaşım siteleri vasıtasıyla yayılan bir teknolojik sunum, multi touch display teknolojisine nazire yapar gibi. Microsoft tarafından geliştirilen multi touch display teknolojisinden daha evvel bahsetmiştim. Iphone ile de kullanılan bu teknolojiyi geride bırakan sixth sense ile MIT hayatımıza şaşırtıcı özellikleri sunmaya hazırlanıyor.

 

Sixth Sense deyince bir çoğumuzun aklına sanırım Bruce Willis’in oynadığı The Sixth Sense (6. His) filmi geliyor. Aslına bakarsanız duyduğumda benim de aklıma bu geldi. Halbuki teknolojinin bununla hiç bir alakası yok. Sixt Sense teknolojisi daha çok hani şu bir mavi ışıklı projeksiyon kalemine benzer teknolojiyle aynı tabandaymış gibi görünüyor.

6. his teknolojisinde herşey parmaklarınızın ucunda. MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen yazılım sayesinde e-postalarınıza, sunumlara, eğlenceli zamanlar için oyunlara ya da yol haritalarına ulaşmak bir bilgisayara ihtiyacınız olmayacak. Sixth Sense teknolojisi ihtiyacınız olabilecek dizüstü bilgisayar, akıllı tefon, elektrnik kitap ve bilgi depoları gibi bir çok özelliği parmaklarınz ile herhangi bir yüzey arasına indirgiyor.

Yakında yolda kendi kendine acayip hareketler yapıp aynı zamanda ciddi görünen biri ile karşılaştığınızda bunun bir akıl hastası ya da kamera şası olduğunu düşünmeden önce parmaklarına bakmayı unutmayın. Tabii işimdilik…zaman içinde parmaklar da kullanıcıyı ele vermeyebilir.

Teknolojinin sunumunu içeren bir çok video izledim. Bu teknoloji, parmaklara takılan algılayıcılar ile küçük  bir projeksiyon aracıvasıtasıyla çalışıyor. Gördüklerimi burada yazsam sanırım bu çok gayri ciddi bir yazı olarak algılanabilir. Onun yerine videolardan seçtiğim en iyisini izlemenizi öneriyorum. Video 5 dk sürüyor ve inanın içinde ağzınızı açık bıraktıracak bazı sürprizler barındırıyor.

{flv}altinci-his-sixth-sense-technology{/flv}

Diğer videolar için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz:

http://www.pranavmistry.com/projects/sixthsense/

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın