PAYLAŞ
Joomla! 1.7 Alpha tr-TR

Joomla! 1.6 serisinin son iki sürümünü, ben umredeyken çıkmış olması sebebiyle buradan duyuramamıştım. Döndükten sonraki ilk sürüm duyurusunı Joomla! 1.7 için yapacakmışım. Joomla! 1.7 dün gündüz saatlerinde, ilk Alpha seviyesinde paketlmesiyle duyuruldu. Joomla! 1.6 ile arasında fark görülmemesi, neden, niye, nasıl, öncesi-sonrası sorularının daha yoğun olmasına sebep oldu. Biraz da burun kıvırmalar var tabii. Bunlara değineceğim. Bugün sabah saatlarinde tamamladığım Türkçesini diğer işlerim sebebiyle ancak akşam paketleyebildim. Şimdi de Joomla! 1.7 Alpha TR (Türkçe) hayırlı oldın diyorum. Paketi aşağıdan indirebilirsiniz.

Aslında uzun uzun değineceğim zaman buldukça. Ancak yine de Joomla! 1.7 paketini indirmeden evvel bir kısa bilgi almanızı istiyorum. Öncelikli uyarı şu ki; bildiğiniz üzere bu bir Alpha sürüm. Yani test sürümü. Kararlı sürüm öncesi hiç bir sürüm gerçek yayınlar için kullanılmamalı. Buna dikkt edelim.

Nedir bu Joomla! 1.7?

Yeni Joomla!’nın ikinci geçiş sürümü diyebiliriz. İlki Joomla! 1.6 idi. Yeni Joomla! dediğimiz ise Joomla! İçerik Yönetim Sisteminin bundan sonra üzerinde devam edeceği Joomla Web Uygulama Çatısı diyebiliriz.

Yahu Joomla! 1.6 daha yeni çıktı, daha ona bile alışmadık, nasıl olacak?

Alışmanıza gerek yok aslında. Joomla! 1.6’dan 1.7’ye geçmek eklenti kurmaktan kolay. Yönetimdeki güncelleme alanından tek tık ile yükseltme yapılabiliyor. Daha sonra bizim Türkçe dil güncellememizi de kurmanız yeterli olacak. Joomla! 1.7 gibi ileride çıkacak 1.8 ve bundan sonraki tüm serilerde durumun böyle olması planlanıyor. Tabii güncelleme alanında yeni paketler sadece kararlı sürüm olarak yer alacak. Dolayısıyla şu anda Joomla! 1.6 serisindeki bir siteyi 1.7 serisine otomatik güncelleyemezsiniz.

Ama o kadar eklentiyi zor biraraya getirmiştim Joomla 1.6 için. Şimdi onların 1.7’e uymasını mı bekleyeceğiz?

Hayır. Joomla! 1.6’dan itibaren ve en düşük Joomla! 1.6 için kodlanmış her eklenti, aynen sürümlerin birbirine uyumu gibi uyumlu olacak. Joomla! 1.6 için kodlanmış bir eklenti Joomla! 1.8 ile de kullanılabilecek. Ancak Joomla! 1.5 için kodlanıp 1.6 için sadece revize edilmiş eklentiler 1.7 ve üstü ile çalışmayabilir. Dolayısıyla eklenti sorunları da ortadan kalkıyor.

Pekiyi bu 1.7 Alpha. Kararlı sürüm ne zaman çıkacak?

Programa göre 13 Haziran ve 27 haziran’da çıkacak iki Beta sonrası kararlı sürümün 10 Temmuz’da yayınlanması umuluyor. Joomla! 1.6 ise ömrünü 10 Ağustos’ta tamamlayacak. Yani 10 Ağustos’tan sonra geçiş serisi olan Joomla! 1.6’ya destek de bitecek. Hatta Joomla! 1.7 kararlı sürümün çıkmasından sonra, Joomla! 1.6 serisinin bitiş zamanına kadar geçecek 1 aylık sür zarfında Joomla! 1.6 için sadece kritik güvenlik desteği verilecek, başka destek yine olmayacak.

İyi de Joomla! 1.5 devam ediyor?

Joomla! 1.5 bir geçiş serisi değil. Önceki nesil Joomla!’nın kararlı serisi. Bununla birlikte Joomla! 1.5 serisinin ömrü de Nisan 2012’de son bulacak. Dolayısıyla Joomla! 1.7’den itibaren elinizdeki Joomla! 1.5’ten kurtulmaya bakmalısınız. Joomla! 1.0’ı hatırlayalım. Aynen onun bitmesi gibi Joomla! 1.5 de Nisan 2012’de bitecek.

Bir dakika, arada Joomla! 1.8 mi duydum?

Evet. Yılbaşında Joomla! 1.8’in çıkması bekleniyor. Bu serinin uzun soluklu, doğrusu yeni Joomla!’nın oturmuş serisi olacağı bekleniyor. Dolayısıyla Joomla! 1.8 mevcut yol haritasına göre 6 aylık bir seri olmayacak. Joomla! 1.8 serisi Joomla! 1.5 için son çalınacak çanlar olacak diyebiliriz.

Joomla! 1.7 Alpha Türkçe İndir

JoomlaCode Türkçe Joomla Projesi Üzerinden  (8,11 MB) >>>

Joomla.GEN.TR üzerinden (8,11 MB) Tıkla-İndir >>>

Joomla.GEN.TR üzerinden kendin indir >>>

Joomla! 1.7 Türkçe Kurulum:

Joomla! 1.7 kurulumu, Joomla! 1.6 kurulumu ile tamamen aynıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın