PAYLAŞ
Joomla 1.6 ve Joomla 1.7
(Son Güncelleme: 18 Şubat 2017)

Evelsi gün yayınlanan ve ardından Türkçe paketlemesini yaptığım Joomla! 1.6.4 Türkçe sürümü ile birlikte, bugün yayınlanan Joomla! 1.7.0 Beta1 sürümünü ve Türkçe paketlemesini haber vermek istiyorum. Joomla! geçiş serisi olarak kabul edilebilecek 1.6 için muhtemel son sürümü olan 1.6.4’ü yayınladı. Bu sürümün yayınlanmasında, güvenlik sürümü olması kadar önemli bir başka unsur daha bulunuyor. Ayrıca ikinci geçiş serisi diyebileceğimiz Joomla! 1.7 ise kararlı sürüme az bir zaman kala ilk Beta paketlemesini yaptı. Şimdi biraz bunlara değinip, ardından Türkçe paketlemelerini paylaşalım.

Yeni Joomla CMS

Yeni Joomla! için taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor. 6 aylık planlanan iki seriden 1.6 görevini tamamlamak üzereyken, diğeri olan 1.7’de ise çanlar kararlı sürüm için çalıyor. Joomla! 1.6 serisi, sonraki seri olan 1.7’nin kararlı sürümünden az bir süre sonra tamamen tarih olacak. Öyle ki bu esnada Joomla! 1.5 halen hayatiyeti devam eden bir sürüm olarak sitelerimizde kullanılmaya devam edecek. Yani Joomla! 1.6 tam bir geçiş serisi oldu. Joomla! 1.5 kullanıcıları için yeni Joomla!’yı tanıma, Joomla! geliştiricileri için ise Joomla! Web Uygulama Platformunun bir nevi deneme sürüşünü yapma serisi. Joomla! 1.6.4 sürümü bu noktada 1.6 serisinin belki de son görevini yerine getiriyor.

Joomla! Güncelleme ve Sürüm Yükseltme

Joomla! CMS, 1.6 serisinden itibaren bambaşka özellikler kazandı. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise 5 sene evvel Joomla! 2.0 diye anılan, kaf dağının ardında bir sürümde bulunacağı umulan özellik. Bu özellik, Joomla!’nın sistem ve eklentilerinin yönetim merkezinden güncellenebilir olmasıydı. Özelliği 1.6 serisinin sürümlerinde hissetsek ve 1.6 paketinin buna uygun bir xml ile geldiğini görsek de uygulaması bugüne kadar pek mümkün olmadı. Joomla! 1.6.4 serisi ise güncelleme ile igili görevin tamamlandığı sürüm oldu. Artık Joomla! 1.6.4 ve bundan sonraki tüm seri ve sürümlerin kullanıcıları, yönetim merkezinden güncellemeleri takip edip, eğer varsa tek tık ile sistemlerini güncelleyebilecekler. Pekiyi sürüm bir yana, gözüken güncelleme bir üst seriye mi ait? Sorun değil, yeni Joomla!’da eskiden Göç olarak adlandırdığımız geçişler de aynı şekilde bu güncelleme yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Artık yeni seriye göç, eski serinin eklentileriyle uyum, kendi sürümüne ait yeni sürüm güncelleme dosyalarını bulma gibi sorunlar tarihe karışıyor. Çünkü Joomla! bunları yeni serilerinde kendisi hallediyor. Yalnız Joomla! 1.5 hariç. Bu bahsettiklerimizin tamamı Joomla! 1.6 serisinden itibaren geçerli.

Joomla! 1.5’ten Joomla! 1.7’ye Geçiş (Göç)

Tabii, siz halen Joomla! 1.5 kullanıyorsunuz. Nereden çıktı şimdi bu Joomla! 1.7…daha 1.6’yı bile görmedik…dediğinizi duyar gibiyim. Aslında epeyce de duydum bunu. Birincisi, henüz Joomla! 1.6’yı görmemek veya denememekle hata ettiğinizi söyleyebilirim. Joomla! Demo adresinden son sürümleri test edebilirsiniz. İkinci olarak söylemem gerekir ki; Joomla! 1.5’ten Joomla! 1.6’ya göç için kullandığımız jUpgrade eklentisi, aynı işi Joomla! 1.5’ten Joomla! 1.7’ye göç etmek için de yapacak. Temmuz ayında bu görevin bileşene eklenmiş olmasını bekliyoruz. Bu da demek oluyor ki; tek tıkla göç sağlayan jUpgrade, tek tıkla Joomla! 1.7’ye geçmenizi de sağlayacak.

“Daha çook var, Joomla! 1.5 kullanmaya devam” mı diyorsunuz? Bence yanılıyorsunuz. Henüz geçmediğiniz, hatta belki denemediğiniz Joomla! 1.6 serisi dahi Ağustos ayında Joomla arşivine gönderiliyor. Joomla! 1.7 serisinin kararlı ilk sürümünün çıkmasından kısa bir süre sonra (ilk planda arada 1 ay var) 1.6 serisinin desteği tamamen bitecek, Joomla arşivinin tozlu raflarındaki yerini alacak.

Joomla! 1.5 için ise hayat Nisan 2012’ye kadar devam ediyor. Kabül, daha zamanınız var ama zaman su gibi akıp geçiyor; malum. 9 ay sonra Nisan’ı göreceğimizi ve Nisan 2012’nin Joomla! 1.5 için tedavülden kalkma tarihi olduğunu unutmayın. Nisan 2012’den itibaren Joomla! 1.5 için güvenlik ya da başka sebeplerle yeni sürüm çıkmayacak ve resmen destek tamamen son bulacak. Dolayısıyla o zaman kadar Yeni Joomla!’yı iyice kavramış, tüm eklentilerimiz ile birlikte yeni seriye geçmiş olmamız gerekiyor.

jUpgrade zaten bu işi yapacak demeyin, jUpgrade sadece Joomla çekirdeğini taşır. Yani Joomla paketinde gelen ne varsa onu. İçerik, kategoriler, menüler, menü öğeleri, üyeler, çekirdekle paketlenmiş modüller vesair…üçüncü parti dediğimiz, yani sonradan sizin eklediğiniz, kurduğunuz hiç bir şey bu yükseltmeye dahil değil. Bunları kendiniz deneyip, varsa üreticisi tarfından sunulmuş yöntemleri kullanıp yükseltmeli ya da alternatiflerini tercih etmelisiniz. Bu da zaman gerektirir.

Joomla! 1.7 henüz Beta seviyesinde olduğundan, hemen denemek ya da yükseltmek için Joomla! 1.6’nın son sürümünü kullanmalısınız. Joomla! 1.6 ile 1.7 neredeyse tamamen aynı görüneceğinden sıkıntı oluşturmayacak…işin orasını düşünmeyin. İlle de kararlı sürüm kullanın, güvenle kullanın.

Joomla! 1.6.4 Türkçe >>> http://bit.ly/Joomla_1-6-4_Stable_tr-TR

Joomla! 1.7.0 Beta 1 Türkçe >>> http://bit.ly/Joomla17Beta1TR

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın