PAYLAŞ
Elhamdulillâh Arapça Yazılışı
(Son Güncelleme: 22 Ocak 2023)

Elhamdulillâh, Elhamdulillâh, Elhamdulillâhi Rabbi’l-‘Alemîn

اَلْحَمْدُ ِلله  اَلْحَمْدُ ِلله اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ العَالَمِينَ

Besmele ile başladığımız Arapçası kategorisindeki yazılara, hamdele ile devam ediyoruz. Uzun bir aradan sonra bu yazıyı yayınlamamızı nasib eden Rabbimize hamdolsun.

Bu bölümdeki yazılarda, konu edilen kelime, cümle, âyet veya sûrenin Arapça yazılışını “kopyalanabilir düz bir metin” şeklinde vermeyi ve kısaca manasına değinmeği amaçlıyorum.

Hatırlatma: Arapça dijital hat farklılıkları sebebiyle, dil bilgisi kuralları değişmekse de kelimelerin görsel olarak farklı şekillerde yazıldığını görebilirsiniz. Web sitemdek kullandığım Traditional Naskh fontunun en kolay okunan bilgisayar hattına yakın olduğunu düşünüyorum. Bu fontu görüntüleyemeyen kullanıcılar Traditional Arabic olarak çıktı alacaklardır.

Elhamdulillâh Arapça Nasıl Yazılır

Elhamdulillâh Arapça yazılışı yani hamdelenin Arapça yazılışı nasıldır? Arapça harflerle elhamdulillâh ve elhamdulillâhi Rabbi’l-‘Alemîn nasıl yazılır?

اَلْحَمْدُ ِلله
اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ العَالَمِينَ

Yukarıdaki yazım şekli, hamdelenin Arapça harflerle ve Arapça yazım kurallarına göre, ayrıca mushaf tarzında yazılmış hâlidir. Bilindiği gibi Arapça’da aslında harekeler bulunmaz. Ancak Kur’ân harekelerle yazılarak derlenmiş, böylece her milletten telaffuzu da kolaylaşmıştır.

Hamdelenin Okunuşu

Hamdele şu şekilde olacak: Elhamdulillâh Oku – Dinle

Elhamdulillâh Anlamı

Hamdelenin lugât mânâsı, Bütün hamdler Allâh’a mahsustur (O’nadır)! şeklinde verilmektedir. Arapça’dan Türkçe’ye çevirisi bu şekildedir. Elhamdulillâh kelimesinin Arapça-Türkçe meâli bu şekilde iken, hamdin daha kâmil, daha olgun olanı Elhamdülillahirabbilalemin şeklinde okunan El-hamdu lillâhi Rabbi’l-‘alemîn olup, yazılışı şu şekildedir:
اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ العَالَمِينَ

Elhamdulillâhi Rabbil Alemin Yazılışı ve Anlamı

El-hamdu lillâhi Rabbi’l-‘alemîn yazılışı

اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ العَالَمِينَ

Anlamı: Bütün hamdler tüm âlemlerin Rabbi olan Allâh’a mahsustur!

Elhamdulillâhi Rabbil Alemin aynı zamanda bir âyet olup, Fâtihâ sûresinin Besmeleden sonraki ilk âyetidir. âyet olması hasebiyle tefsirli mealine de yer vermekte fayda görüyorum:

Tefsirli Meâli: Bütün hamdler (ve övgüler) tüm âlemlerin Rabbi (yaratıcısı ve yöneticisi) olan Allâh’a mahsustur! (Kur’ân-ı Mecîd ve Tefsirli Meâl-i Âlîsi)

Kur’ân’da 23 âyette Elhamdulillâh geçmektedir.

Besmele Hakkında Hadisler

Besmele ile ilgili pek çok hadîs-i şerîf günümüze intikal etmiştir. Bunlardan en çok bilinenleri:

  • Hamd ile başlanmayan her iş bereketsiz olur. (Ebû Dâvûd, İbni Mâce)
  • Allah Te’âlâ, kulunun bir şey yedikten sonra hamdetmesinden, bir şey içtikten sonra hamdetmesinden hoşnut olur. (Müslîm, Tirmizî)
  • Duanın en fazîletlisi Elhamdulillâh demektir. (İbni Mâce)

Elhamdulillâh Resimleri

Hamdelenin farklı hatlarda yazılmış, resmedilmiş hallerini derleyerek burada paylaşıyorum. Bu yazı gibi resimler de zaman zaman günlencelleyerek yenilerini ekleyebilirim.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın