PAYLAŞ
Android 8 Oreo Android 9 Pie Uygulama Bildirimlerini ve Alarmlarını Açmak
(Son Güncelleme: 12 Aralık 2018)

Android 8 bildirim sorunu aslında Android 6 ile başlayan sınırlamaların gözle görülür derecede yükselmesi demek. Android 8.1 Oreo üzerinde tecrübe ettiğimiz yeni, geniş izin yapısı, Android 9 Pie‘da yaşanacak sorunların kara habercisi gibi oldu. Uygulamalarınız bir anda çalışmamaya, widgetler donmaya, bildirimler gelmemeye, alarmlar çalmamaya mı başladı? Bu sorunların çoğu bir dizi ayar ile giderilebiliyor.

Android 8 Bildirim Sorunu ve Fazlası

Elbette, alarm kuran, ekranda takip widgeti bulunduran, arkaplanda bazı görevleri çalıştırması ve takip etmesi gereken uygulamalardan bahsediyoruz. Namaz vakitlerini bulunduğunuz konuma göre veren İsmailağa Ezan Vakti Uygulaması gibi.

Android 6 sürümleri öncesinde telefon tarafından uygulamalara tanınan izinler daha çok “verilmiş” statüsünde, uygulama menüsünden izlenebiliyordu. Android 6 Marshmallow ile birlikte en çok dikkati çeken izin sorunu Rahatsız Etme Bildirimi adında saçma bir Türkçe ile karşımıza çıkan özellik oldu. Sonrasında yavaş yavaş “o verilmiş izinler” yerini “izin verilmemiş özellikler”e devretmeye başladı.

Telefonlarda Rahatsız Etme Bildirimi

Aslında bu, Android 6 ile telefonlarımıza gelen güzel bir özellik. Bu özellik telefonu rahatsız edilmeme moduna alıyor. Kısacası telefonunuz bir mini bilgisayar olarak, hatta sınırlı başka bazı mobil özelliklerle aktif olsa da çağrılar, mesajlar ve diğer uyarılar bir anda kapatılabiliyordu. Tabii böyle bir özellik geliyorsa istisnaları bulunması gerkirdi. Bunun için de Android geliştiricileri uygulamalara istisna etkinleştirmeleri ekledi. Telefonların Uygulamalar menüsünden erişilen her bir uygulamanın Rahatsız Edilmeme seçeneği aktif/pasif ayarlanabiliyordu. Rahatsız edilmeme özelliği açık olan uygulama herhangi bir bildirim gönderemez, alarmları çalmaz şekilde sessiz sedasız çalışmak zorundaydı. Üstüne üstlük telefonunuz batarya performansı için onu bir de optimasyon listesine eklediyse, yandınız… Artık arkaplanda çalışması da engellenmiş demekti.

Akıllı Telefonda Uygulama Optimizasyonu

Samsung akıllı telefonlarda Türkçe çevirisi Uygulama Optmizasyonu olarak çıkış yapan özellik, varsayılan tüm uygulamaları optimizasyon listesine ekliyor, siz istisna eklemedikçe, optimizasyon dışında bırakmadıkça, ısacası izin vermedikçe uygulama arkaplan çalışmasını sürdüremiyordu. Halen de öyle aslında. İşin kötü tarafı, uygulama bazlı bu yönetim her telefonda yer almıyordu. Yani dilediğiniz bir uygulamayı optimizasyon dışında bırakmak, arkaplan çalışmalarına müsaade etmek mükün değildi, topluca engel olmalı ya da topluca izin vermeliydiniz ki bu da ciddi performans sorunlarına yol açabilirdi.

Çeşitli markaların modellerinde genellikle Pil Ayarları içinde yer alan bu performans ayarı, bataryanın gün içinde daha uzun süre dayanmasını amaçlıyor. Ancak uygulamaların en başta ekran widgetlerinin çalışmalarında bozulmalara sebep oluyor. Çözüm basit; Widget bozulmaları, donmaları olan uygulamayı Pil Ayarları içinde Uygulama Optimizasyonu listesinde bulup ona izin vermek.

Ne var ki Android 6 sonrası izin yapısında büyük değişiklikler gelmesi, bu tür özellikleri olan uygulamaları ve kullanıcılarını ciddi boyutta etkiledi. Android 8 bildirim sorunu bu sorunların en çok dikkat çekenlerinden oldu. Android 7 kullanıcları 8 güncellemesi aldıklarında bir anda sorunlar yaşamaya başladı. Aslında yapmaları gerken şey yeni ayarları yönetmekt ama bundan çoğu kimsenin haberi yoktu

Android 8 Oreo'da Uygulamaların Bildirimlerini Etkinleştirmek

Android 8 Oreo ve Android 9 Pie Uygulama İzin Sorunları

Android 8 bildirim gelmiyor diye veryansın eden, geliştiricilerin epostalarını topa tutan, Google Play yorumlarını sabote edercesine ağır yorum yapanları görür olduk.

Özellikle Android 8 Oreo ve Android 9 Pie ile tavan yapan izin yapısındaki değişiklik kullanıcıları çok zorlayacağa benziyor. Aslında geliştiricileri daha çok zorlayacak. Çünkü bir kısım düzenlemelerde “duruma göre uyarlama” yapmak, bir kısım düzenlenemeyen durumlar için de kullanıcılarla acı-tatlı yüzleşmek zorunda kalacaklar. “Hey, uygulamayı bozdunuzi ne istediniz çalışan uygulamdan!..”

İsmailağa Ezan Vakti uygulaması için yaptığımız çalışmada bir kardeşimizin bize ulaştrdığı doküman bize oldukça yol göstericiydi. Kullanıcılarıma yapacağımız bilgilendirmeyi derli toplu bir halde bulduk sayılır. Baız ilaveler ve düzenlemeler ile İngilizce “kaynak mahiyetindeki” bu dokümanı paylaşma kararı aldık. Oluşturduğumuz tavsiye-talimat dokümanındaki bazı önemli notalara burada da yer vermek ve genel olarak Android 8 üzeri kullanıcılara yardımcı olmak istedim.

Android 8, 8.1 ve Android 9 Pie Uygulama İzinleri

Burada yapılması gereken ayarları 5 başlıkta toplamak gerekiyor:

 • Otomatik başlatmayı etkinleştirmek
 • Bildirimleri etkinleştirmek
 • Arka planda çalışmasına izin vermek
 • Sesli bildirimleri etkinleştirmek
 • Rahatsız etme modunu (uygulama için) kapatmak

Sorunların bir kısmı Android 6 ve 7 sürümlerinde de göze çarpıyor, bazı izin gereksinimleri bu sürümlerde de bulunuyor. Kısaca kullanıcıların uygulama yönetimlerine etki eden, Android 6 ile başlayan bir sorun dizisi diyebiliriz. Artık Androide bu izinler yerleşiyor.

Pekiyi bu izinlerin yerleri nerede? Evet, çoğu marka-modelde bunların yerleri birbirinden farklı. Hatta ne yazık ki isimleri de çok farklı olabiliyor. Genel olarak bunları tertip etmeye çalıştık.

Samsung Telefonlarda Android 8, Android 8.1 Oreo, Android 9 Pie Uygulama Bildirimlerini ve Alarmlarını Açmak

 • Telefonunuzun Settings (Ayarlar) bölümüne gidin.
 • Apps (Uygulamalar)’a dokunun, Ayarlamak istediğiniz uygulamay bulmak için aşağı kaydırın ve üzerine dokunun.
 • Notifications (Bildirimler) altında düğmenin AÇIK olarak ayarlandığından emin olun.
 • Ses Uyarılarına girin, ses ve titreşim uyarılarını açın.
 • Uygulamalar ekranına geri dönün.
 • Sağ üstteki menü düğmesine dokunun ve özel erişimi seçin.
 • Pil kullanımını optimize et üzerine dokunun.
 • Uygulamayı bulmak için aşağı kaydırın ve düğmeyi KAPALI konumuna getirin.
 • Telefonun Ayarlar bölümüne geri dönün, Cihaz Bakımı ve ardından Pil üzerine dokunun.
 • Listenin en altına gidin ve Unmonitored Apps (İzlenmeyen Uygulamalar) üzerine dokunun.
 • Uygulama Ekle’ye dokunun ve uygulamayı seçin.
 • Uygulamayı seçildikten sonra, Bitti’ye dokunun.

Xiaomi Telefonlarda Android 8, Android 8.1 Oreo, Android 9 Pie Uygulama Bildirimlerini ve Alarmlarını Açmak

 • Telefonunuzdaki Security (Güvenlik) uygulamasını başlatın.
 • Uygulamaları Yönet (Manage Apps) üzerine dokunun, yönetmek istediğiniz uygulamayı bulun ve üzerine dokunun.
 • Uygulamanız için otomatik başlatmanın etkin olup olmadığını kontrol edin. Değilse etkinleştirin.
 • Aynı ekranda Bildirimler’e (Notifications) dokunun.
 • Show Notifications (Bildirimleri Göster) seçeneğinin açık olduğundan emin olun.
 • Öncelik (Priority), Floating notifications (Kayan bildirimler) ve  Lock Screen Notifications (Kilit Ekranı Bildirimlerini) etkinleştirmek için geçişleri kaydırın.
 • Aynı ekranda Ses ve Titreşim seçeneklerini de açın.
 • Geri dönün ve Battery Saver (Pil tasarrufu) üzerine dokunun.
 • No restrictions (Kısıtlama Yok)’u seçin.

Tekrar etmek gerekir ki akıllı telefonlarda Rahatsız Etme Bildirimi ve benzer isimlerde isimlendirlen Rahatsız Edilmeme Modu, bir uygulamanın daha ilk kurulma aşamasında dahi etkin olabiliyorken, uygulamayı tüm özellikleriyle kullanmak istediğinizide bu özelliği, o uygulama için kapatmanız gerekebilir. Yukarıda ayarlara, bu özelliğin ayarlanmasını da eklemeyi unutmayın.

Android 8 bildirim sorunu yaşayanların öncelikle ayarlarını kontrol etmelerini, ondan sonra geliştiricilerine müracaat etmelerini tavsiye edioyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın