PAYLAŞ
iOS 10 Özellikleri Nelerdir?
(Son Güncelleme: 17 Mayıs 2016)

Apple için önemli bir adım olacağı düşünülen iOS 10 sürümü, 13 Haziran’daki bir etkinlikte tanıtılacak. Bu tarihte beta sürümün geliştiricilere yönelik yayınlanması beklenirken, iOS 10 son kullanıcılar için Temmuz ya da Ağustos ayında yayınlanabileceği ve bu tarihte iPhone telefonlarda iOS 10 güncellemesi yapmanın mümkün olabileceği düşünülüyor. Yani iOS 10 çıkış tarihi nedir, ne zaman çıkacak sorularının yanıtı en erken Temmuz ayında gözüküyor.

Apple’ın, iOS 10 sürümünü ilk defa bu yıl sonbaharda bir telefona yüklü olarak piyasaya sürmesi, bunu da iPhone 7 ve iPhone 7 Plus olması bekleniyor.

iOS 10 Destekleyen iPhone Modelleri

iOS 9’a kadar, hatta iOS 9 da dahil olmak üzere Apple şimdiye kadar hiç bir iPhone sürümünü yeni güncellemelerden mahrum bırakmamıştı. Ancak işletim sisteminin teknolojisi ilerledikçe, donanımsal olarak eskiyen cihazlarla uyumun sağlanamaz olması, teknolojinin acı gerçeklerinden biri. Bu cihedden baktığımızda ve iOS 10’un 512 megabayttan daha fazla bir sistem belleğine ihtiyaç duyabileceği duyumlarını da dikkate aldğımızda, iPhone 4s, iPhone 4 ve önceki modellerin iOS 10 kullanamama ihtimalini düşünmek oldukça normal.

iOS 10’da Siri ve Apple Home

iOS 10 ile Siri ve Apple Home özelliklerinde büyük değişiklikler beklendiği söyleniyor. Özellikle HomeKit ile akıllı ev teknolojisinind erli toplu bir hale gelmesi söz konusu. Kapılardan ışıklandırmalara ve tabii apple uyumlu cihazlara kadar akıllı ev teknolojinde yerini almış neredeyse tüm unsurları Apple HomeKit ile kontrol altına almanın mümkün olacağı söyleniyor. Belki de Apple iOS 10 ile bu noktada hedef çıkışını ortaya koyacak. 2003’den beri ilk defa bu sene kârlılığının düşüşe geçtiğini düşünürsek Apple’ın ciddi bir adım sergileyebilmeye büyük ihtiyacı var.

iOS 10 MultiUser ve 3D Touch Geliştirmeleri

iOS 10 ile çoklu kullanıcı özelliği gelmesi de beklenenler arasında. Tabii bu beklentiler kendiliğinden ortaya çıkmıyor. Bunlara “sızıntılar” demek mümkün. 3D Touch özelliği ile kendine has bir kullanım yakalamaya çalışan Apple’ın bu özelliği iOS 10’da daha da fazla geliştirdiği söyleniyor.

Beklentiler tabii yüksek. Android ile rekabet noktasında kendi çizgisinden ödün vermemek Appple’ın pazardaki en büyük kozu. Ancak bu aynı zamanda Android kullanıcıarının Apple ürünlerine sıcak bakmamalarına da sebep olan “pek çok şey” demek.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın