PAYLAŞ
Windows'dan Macos'a Geçiş, Merhaba Apple

Yaş 47… 47 yolun neresi eder bilinmese de Apple “ekosistemi”ne girişin mümkün olduğu bir yeri diyebiliriz. 30 seneye yakın pc geçmişimin ardından, biraz “Windows”un kahrını fazlasıyla çekmiş olarak, biraz da iş menfaatlerini düşünerek MacOS‘a ve yanında bir miktar da iOS’a geçiş yaptım. Windows’dan MacOS’a geçiş… İlginç ve zorlu bir süreç. Bu geçiş özellikle 2005’de sektöre profesyonel olarak girişimden itibaren beni tanıyanlar arasında ciddi bir hayret oluştu.

Windows’dan MacOS’a Geçmek

Aslında geçiş yaptım demek çok da doğru değil. Buna daha çok “geçiş sürecindeyim” demekte fayda var. Gerçekten de bireysel belki bir yana ama profesyonel tarafta geçişin düşündüğümden daha uzun süreceğini anladım. Şu anda bu satırları Windows ile yazarken, bir yandan da Macbook Pro üzerinde uygulamaları keşfetme ve indirmelere devam ediyorum.

MacOS işletim sisteminde kullanılan uygulamalar, hangi windows uygulaması yerine hangi MacOS uygulamasını kullanıyorum, Windows kullanıcısının MacOS’a geçtiğinde yaşadığı zorluklar, kısayolların karşılıkları, Windows ile MacOS arasındaki farklar, cihaz tercihimi nasıl yaptım, giriş veya ileri seviyede neler kullanılabilir, Apple serisi bilgisayarlar ile PC’ler arasında nasıl bir maliyet/performans grafiği oluşuyor, aslında en önemlisi neden bu değişikliğe yöneldim gibi konularda ilerleyen zamanda bilgi tecrübelerimi paylaşacağım.

Apple - Farklı DüşünAndroid’den iOS’a Geçmek

Bu geçiş beni aynı zamanda Android’den iOS’a geçmek gibi bir karara da itti. Henüz bu kararı alabilmiş olmasam da iş amacıyla kullandığım telefonun iPhone olması ve sonrasında, yani şimdilerde bir Macbook Pro kullanmaya başlamış olmam sebebiyle kişisel telefonumu da iPhone yaparak iOS’a geçme konusunda ciddi bir karar almaya çalışıyorum.

Bu kararı almama beni Samsung’un da sevk ediyor oluşu bir garabet… 2014’den bu yana kullandığım Note 3’ü emekli etme arafesinde incelediğim Samsung Galaxy Note 10 Plus Türkiye versiyonu ile global versiyonunu siz de kıyaslarsanız demek istediğim çok daha net anlaşılacaktır.

Windows’dan MacOS’a, Android’den iOS’a Radikal Dönüşüm

Bu yazı aslında tamamen bir başlangıç yazısı. Çünkü işletim sistemi ve ekranından klavyesine kadar farklı bir cihaza, PC’den Mac’e geçerken pek çok şey yaşadım. Kaynakların başlangıç seviyelerine uygun olmaması da bunlardan biriydi. Bazı web siteleri ve youtuberlardan gerçekten iyi faydalandım, dilleri, hitap etmek için belirledikleri seviye oldukça iyiydi. Ancak her konuda yardımcı olamayacak kadar da sayıları azdı. Belki bu noktada birkaç konuda da olsa faydası olur düşüncesiyle, bu geçişler hakkında yaşadığım olayları ve edindiğim tecrübeleri, bunun yanında da ufak tefek tavsiyelerimi ilerleyen MacOS – iOS yazılarında aktarmaya çalışacağım.

Tabii elim gider de yazarsam…

Merhaba Apple Ekosistemi diyorum. Pekiyi, ya siz ne düşünüyorsunuz?

Selâmlar.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın