PAYLAŞ
Joomla! 1.5'ten Joomla! 1.6'ya Göç
(Son Güncelleme: 18 Şubat 2017)

Çok konuşulup çok soruluyor. Biraz değinmek istedim. Joomla! 1.5 sürümünden 1.6 sürümüne geçmek mümkün mü? Tabii mümkün, mümkün ama nasıl mümkün. Joomla! 1.5 sitenizi Joomla! 1.6 serisine yükseltmek istediğinizde şimdilik istediğinizi çok da bulmanız mümkün olmayabilir. Öyle ki; daha evvel Joomla! 1.0 sürümlerden 1.5 serisine göç edenler biraz hayal kırıklığına da uğrayabilirler. Ancak elbette bu geçici bir durum. Şimdilik çok yeterli olmayan göç araçları elbette buldukları destek ile en az eski sürüm göçünde olduğu kadar yeterli olacaklar. Dikkat edelim, alelacele göç edeceğiz derken tâbiri amiyâne ile “göçmeyelim”.

Joomla! 1.5’ten 1.6 Sürüme Göç (Yükseltme) İçin Lazım Olacak Bağlantılar

{youtube}cAufYW9SBm8{/youtube}

Ben birkaç yerde denememe rağmen hiç birinde tam olumlu sonuç alamadım. Bu konuda resimli anlatım hazırlamış olsam da bu sebeple şimdilik yayınlamaktan vaz geçtim. Aslında resimli anlatımın çok da bir espirisi yok. Çünkü adımlar çok basit.

Bileşen şimdilik her şart altında yeterli diyemeyiz. Çeşitli noktalarda muhakkak eksikler oluyor ve benim son 3 farklı denememde de ön sayfa bileşeni ile oluşturulmuş ana sayfa göç sonrası 500 verdi. Menü öğeleri 1.6 yapısına uygun olanlar da dahil tam aktarılamadı denemelerimde. Aslında 1.6 yapısına uygun olmayanları zaten dönüştürüyor. Ayrıca bileşen işlem esnasında varsayılan olarak 1.6 sürümünü kendisi Joomla!’nın tmp dizinine indirip, ardından Joomla dizini altında jupgrade  isimli bir klasöre kendisi açıyor. Baktığınızda güzel ama kendi indirme olayı kötü. Çünkü muhtemelen indirme yoğunluğu sebebiyle genelde indirme taamlanmıyor.

Neden kendi indirdiğine dair bir doküman da yok. Ayarlarından indirmeyi iptal edip, sürümü verilen adresten kendiniz indirerek tmp dizinine yükleyerek işlemi başlatabiliyorsunuz. Ancak neden ille de o paket yükleniyor belli değil. Kendi paketimiz ile denediğimde sorun yaşadım, Türkçe dilini varsayılan yapmadı mesela diğer sorunların yanında. Hata dili olmaması da kötü. İşlem bir yerde durunca, sayfa ajax yapısında olduğundan ve hata mesajı çıkmadığından durduğu anlaşılmıyor. İşlemin devam ettiğini gösteren gif çalışır gözükmeye devam ediyor. İŞlemin sürdüğü bayt sayacının artmamasından durduğunu anlamak mümkün oluyor. Durduğunu farkedip işlemi tekrar etmek istediğinzide de tarayıcı belleğinden aynı yere dönüyor. Bunlara dikkat edilmesi lazım. Bu tür durumlarda tekrar etmek için kesin olarak f5 kullanmanız gerekli.

İşlem bir sefer durduysa sonra devam etmiyor; şimdi kaldığı yerden devam eder diye düşünmeyin. İşin bir başka kötü yanı da işlem örneğin paketi indirme ya da paketi açma esnasında durursa, tmp dizinindeki işlemin geçici .temp uzantılı dosyasını silmeniz gerekiyor. Aksi durumda işlemci o dosyayı görmeye devam edip yenisini oluşturmadığından aynı noktada kalmaya devam ediyor.

Şimdilik göç önermiyorum. Bugüne kadar 100’ün üzerinde 1.5 göçü (1.0 -> 1.5) yaptım. Ancak matware’in 1.5 göç eklentisini de yetersizliği sebebiyle hiç bir zaman kullanamadım. Bu sebeple jUpgrader’a hep soğuk baktım ama şimdilik alternatif olacak bir şey yok. Joomla.org tarafından da açıkça desteklendiğine göre sorun ve eksiklerin kısa sürede giderileceğini düşünüyorum. O zamana kadar bana soran kimseye göç önermeyeceğim. Önereceğim zaman ise anlatımını hazırlayıp yayınlayacağım.

Videoyu izlerseniz işin aslında ne kadar basit yapıldığını görebilirsiniz.Bu şekilde kendiniz yerel sunucuda test etmeniz iyi olur. İŞlemin gerçekleşmesi için cURL desteğinin açık olması gerekiyor. cURL desteğini açmak için yerel sunucunuzda php dizinindeki php.ini dosyası ve apache dizinindeki php.ini dosyalarında cURL satırını bulup, başındaki ; (noktalı virgül) işaretini kaldırdıktan sonra Apache sunucusunu yeniden başlatmanız gerekir.

İnşeallah çekirdek göçün tamamen başarılı olması ile birlikte yeni bir göç anlatımı yaparak detaylara yeniden değineceğim. O zamana kadar çok aceleci olmamanızı öneririm.

Herkese kolay gelsin.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın