PAYLAŞ
redbull-kokain-olduruyor-mu

Bu Haber 2009 tarihlidir. Almanya’nın dört eyaletinde yasaklanmıştı. Şimdi Hong Kong’ta da yasaklanıyor. Nedeni ise şoke ediyor. Türkiye’de satılan “energy drink” ile “sugar free” ürünlerinde de kokain bulundu. Red Bull’un Türkiye temsilciliğinden alınan bilgide, yaklaşık 2 yıl önce üretimine başlanan Red Bull Cola’nın Türk piyasasında satışta olmadığı, Türkiye’de Red Bull’un sadece ‘energy drink’ ve ’sugar free’ isimli içeceklerinin satıldığı belirtilmişti. Ancak şimdi ‘energy drink’ ve ’sugar free’ Red Bull’larda da kokaine rastlandı.

ÖNCE ALMANYA VE ÜRDÜN YASAKLADI

Almanya’da Red Bull Cola kutularında ‘kokain maddesi belirtilerine rastlandığı’ bilgisinin ardından 4 eyalette yasak getirimişti. Red Bull Cola ise, içeriğin, ‘kokain içermeyen koka yaprağı özü’ olduğunu savunmuştu.

Ürdün Gıda ve İlaç İdaresi (JFDA), enerji içeceği Red Bull Cola’nın ithalatını yasaklayarak Ürdünlü distribütör firmadan ürünleri raflardan çekmesi talebinde bulundu.

JFDA Genel Müdürü Muhammed Rawashdeh, Jordan Times gazetesine yaptığı açıklamada, ‘Almanya’da Red Bull Cola kutularında kokain maddesi belirtilerine rastlandığı’ bilgisinin ardından, bu yönde bir karar aldıklarını söylemişti.

HONG KONG’DAN GELEN BİLGİLER RED BULL’U ZOR DURUMDA BIRAKTI

Şimdiye kadar sadece Red Bull Cola’da bulunduğu belirtilen kokain’in, Red Bull’un ‘energy drink’ ve ’sugar free’ çeşitlerinde de olduğu belirtildi.

Red Bull çeşitlerinin içeriğinde 0.1 and 0.3 mikrogram kokain olduğunu belirten Hong Kong Gıda Güvenliği Merkezi, içeceği raflarından kaldırmaya başladı.

TÜRKİYE DE DİKKAT ETMELİ

Red Bull Cola’nın Türkiye piyasasında satışı olmadığı için, yetkililerin içi rahattı. Ama şimdi, ülkemiz piyasasında da satışı olan enerji ve şekersiz çeşitleri nedeniyle Türkiye’nin de bu konuya dikkat etmesi gerekecek.

Kaynak: Gıda Güvenliği HareketiİnternetHaber


Fransa ve Danimarka Red Bull’u yasakladı!

RedBull yavaş yavaş öldürüyor mu?

Türkiye’nin dört bir yanında bulunan marketlerin meşrubat reyonlarında kendine yer bulan RedBull isimli enerji içeceği Fransa ve Danimarka’da yasaklandı.

Redbull Ölüme mi kanatlandırıyor?Beyni uyaran ve büyük bir fiziksel güç sağlayan bir içecek olarak reklamları yapılan ve gazoz gibi zararsız, masum bir içecek olduğu iddia edilen RedBull, sözkonusu yasakla tekrar gündeme geldi.

‘Milenyumun Enerji İçeceği’, ‘RedBull Kanatlandırır’, ‘Red Bull Bedeni ve Zihni canlandırır’ gibi sloganlarla dünyanın dört bir yanında satışa sunulan RedBull, şu ana dek 100 ülkede distrübütörlük oluşturdu. Özellikle sporcuları ve gençleri hedef alan pazar ve reklam çalışmaları yapan RedBull, gittikçe popüler bir içecek haline geliyor.

1980’li yılların başında Dietrich Mateschitz formülü bulunan RedBull’un özünde, kafein ve taurin maddeleri ağırlıklı olarak bulunuyor. Avusturya’da büyük bir başarı sağlayan ve ciddi ilgi gören ürün, asıl büyümesini ise Avusturya dışına açılmakla sağladı.Avrupa’nın dört bir yanında yükselen satış oranları ise RedBull’un gücünü daha da arttırdı.

RedBull’un Gerçek Yüzü!

Peki işin aslı, RedBull’un bulunuş ve büyüme hikayesindeki kadar masum mu?

Fransa ve Danimarka, Glukuronolakton isimli oldukça tehlikeli ve yüksek miktarda enerji sağlayan bir kimyasal içerdiği gerekçesiyle RedBull’u yasakladı. Bu kimyasal, ilk olarak ABD tarafından Vietnam’daki askerlerine enerji sağlamak ve konsantrasyonları arttırmak için kullanılırken, anında enerji vermesiyle tanınıyor. Vücutta bulunan doğal kimyasallardan birisi olan ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayan kimyasalın yüksek miktarda alımı ise ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Türkiye henüz hiçbir önlem almadı!

Tıbbi destek olarak doktor kontrolünde kullanılmadığında bu kimyasalın nasıl etkileri olduğu da Amerikan askerlerinin üzerinde görülmüştü. Şiddetli migren, beyin tümörleri ve karaciğer yetmezliği.

İçerdiği bu kimyasal sebebiyle spor yaptıktan sonra kullanılması oldukça riskli olan RedBull, bu gibi durumlarda ani krizlere yol açabiliyor. Özellikle kalpten pompalanan kalp miktarını arttıran RedBull, ani beyin kanamalarına da yol açabiliyor. Ayrıca alkol ile birlikte kullanılması da karaciğerde büyük yıkımlara sebebiyet verebiliyor. Ayrıca, RedBull’un düzenli tüketimi dönüşü olmayan sinirsel rahatsızlıkları tetikleyebiliyor. Özellikle gençlerin yoğun olarak kullandığı RedBull’un insan vücudu için saatli bir bomba gibi olduğu uzmanlarca ifade edilirken, Sağlık Bakanlığı’nın RedBull ile ilgili bir önlem alıp almayacağı merak ediliyor.

Kaynak: Gıda Güvenliği Hareketi – TimeTürk


 

Mücadelesinden dolayı Kemal ÖZER‘e özel teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın