PAYLAŞ
CHP'de Baykal Tesettürlülere Rozet Taktı
(Son Güncelleme: 18 Şubat 2017)

Türbanlı CHP’li olur mu komedisini dün duayen gazeteci, halkın en büyük dostu, Türkiye’nin en güvenilir kişisi, melek insan Uğur Dündar irdeledi. “Din öğretmenleri idareci olduğu için yaşanan kadro sıkıntısında imamlar öğretmenlik yapıyor” gibi saçma bir haberin ardından gelen komedi canlı haberde bir grup konuşmaktan aciz tesettürlü kadını türbanı ve Türkiye’yi karalarken izedik. Dündar ise konuşmalara, türbanın varlığını sadece siyasetçilere ve dini herhengi bir amaç için kullananlara bağlayan cümlelerle katkı sağladı.

Kadınlardan biri babasının kendisini 3. sınıfa giderken zorla kapattığını ve evlendiğinde de kayıvalidesinin tesettürden kurtulmasına müsade etmediğini anlatıyordu. Etrafta insanlar aç idi ve tesettür çağdışıydı…hal böyleyken başka şeyler önemli olmalıydı. Çocuğu kan hastasıydı, doktor paran yoksa tedavi yo diyordu. Sanırım biraz karıştı…emin olun haber daha karışıktı, çünkü bu kadınlar konuşmaktan gerçek anlamda acizdi.

Diğer kadın ise derdini anlatmakta zorlanacak derecede konuşma özürlüydü. Gözlük takmasının sebebini “ailesinin genelde televizyona çıkmaması” gibi saçma bir şekilde anlatmaya çalışan bu kadından öğrendiğim şey Cumhuriyet Halkevleri oldu. Nedir emin değilim ama bu kadın orada evinden daha özgür. Oraya gidebilme özgürlüğü ile evinde özgür olamadığını anlatma şansının nasıl bir tezat teşkil ettiğinden ersiz olan bu kadının sanıyorum ki kapasitesi dili kadar kısıtlıydı.

Yapılmaya çalışılan şey, Baykal’ın tesettürlülere rozet takmasının henüz dünü unutmakta marifetli akıllar için gayet anlaşılır karşılanmasını sağlamaktı. Aynı zamanda bu tesettürlüler kamusal alanı kirletmeyecek aydın fikirlere sahipti ve partili olabilirlerdi. Tesettüre, dine, peygambere hiç çekinmeden dil uzatan ileri gelenleri ile CHP, siyaseten tesettürlülere sahip çıkabilecek kapasitede kirlenmiş bir politikayla yoluna devam ederken, bunu belki de kemikleşmiş oylarına bile kabul ettirme çabası içindeydi. Kamusal alan olamazalar ama CHP’de oalbilirler kelamı elbette bunun için ağıza alınıyordu haberde.

Tesettürlü, mütedeyyin bir kadın CH Partili olabilir…ama bir siyasinin eşi dahi olamaz. Partili olabilir ama sırf tesettürlü kadınlar var diye laik cumhuriyet elden gidebilir. Partili olabilir ama bir askerin, bir bürokratın, bir bakanın, bir eğitimcinin eşi olamazlar. Aksi takdirde neden terkedilsin toplantılar, balolar, resepsiyonlar değil mi efendim ? Cumhuriyet Halk Patili olabilir ama cumhuriyetin açıkça düşmanı olduğu unutulmamalıdır.

Yine gördük ki başını bağlayanın neye hizmet ettiğini ancak CHP bilir. CHP insanları sınıf sınıf ayırmadaki ustalığını, tesettürlüyü aşağılayan “kamusal alana çıkmadıkça evinden çık partiye gel” utanmazlığıyla, hatta bunu yapanları madalya takar gibi rozet ile ödüllendirerek gösteriyor.

Anlaşılan o ki bir yandan CHP oy kaygısıyla mecbur da kalsa parti olarak tesettürlü bir insanın da aydın düşünceye sahip olabileceğini kabulleniyor. Belki sadece önümüzdeki 4,5 aylık yerel seçim sürecinde. Olsun, bu millet artık takılan rozetleri de unutmaz sanırım.     

Bu insanlar, yani CHP ileri gelenleri ve Uğur DÜNDAR gözümüzün içine baka baka CHP ile tesetürü bir arada görmemizi mümkün kılmaya çalışıyorlar. Gözümüzün içine baka baka daha evvel “sıkma baş, anamızın başı” gibi tabirlerle böldükleri ve bugün kendi çizgilerinde ahlaken “mütedeyyin” diye hoşgörmekten imtina etmedikleri tesettürlüleri, şimdi de “bunlar onlardan değil” ve “kamusal alanda halen karşıyız, bunu kabul ederek ezik gelecek gelebilir” gibi iki farklı şekilde bölmeye devam ediyorlar.

Devam edersem sanırım CHP, Baykal ve DÜNDAR lehine tazminata hükmedilecek bir karara iyi örnek suç delilleri sergileyeceğim.

Muhabbetle kalın.

 

Buna Bezer Diğer Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın