PAYLAŞ
joomla-logo
(Son Güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! 1.6 çıktığından beri söyleyip durduğumuz “bundan sonra her sürüme otomatik güncelleme olacak, seriler arasında da otomatik yükseltme olacak” sözü döndü dolaştı boğazımıza düğümlendi. Geçenlerde forumda kısaca üzerinden geçtiğimiz allow_url_fopen fonksiyonunun gerekliliği ve bunun alternatiflerinin otomatik güncelleme yöntemine eklenmemiş olması ilk hataları verdirmeye başladı. Joomla kullanıcısının -tabiri caizse- hiç bir günahının olmadığı bu sorun, Joomla! 1.7’ye otomatik otomatik güncellemede uzak sunucudan dosyaların çekilip yerel sunucuya yazdırılması ve dizin oluşturulması için hedefi yakalama+indirme görevinin tek bir yönteme bağlanmasından kaynaklanıyor. Aslında bunun için cURL en yaygın yöntem.

allow_url_fopen pek çok sunucuda güvenlik sebebiyle yasaklı bir fonksiyon. Haliyle otomatik güncellemede aranan bu özellik sorun oluşturuyor ve bu sebeple yükseltme yapamayanların sayısı da hayli fazla.

Aslında tek sorun bu da değil. Otomatik güncelleme, güncelleme sunucusundaki bir xml vasıtasıyla yönlendiriliyor. Bu xml liste zaman zaman açılamıyor ya da sunucuya ulaşılamayabiliyor.

Gözlemlenen üçüncü sorun ise işlem zamanına dayalı bir sorun. Sunucunuz, betiklerin çalıştırılmasında belirli bir görev deneme ve çalışma süresi ile sınırlı. Bu sınır açıldığında halen görev tamamlanmadıysa sunucunuz hata verecek ve zaman aşımı gerçekleştiğini bildirecek.

Bu 3 sorun, otomatik güncelleme-yükseltme ile ilgili ilk göze çarpanlar. Belki zaman içinde başka sorunlar da çıkabilir. Ancak en azından ilk iki sorun Joomla proje geliştiricileri tarafından çözülebilir. Son sorun ise kendi başa çıkmanız gereken bir şey. İyi ama nasıl?

Yukarıda bahsettiğim sorunlardan herhangi birinden dertliyseniz, dolayısıyla güncelleme yapamıyorsanız, Joomla! 1.7’ye elle işlem yaparak geçmeniz mümkün. Aslında bunun 2 yolu var ama ikinci yolun zorluk derecesi 3 üzerinden 2. Ona değinmeyeceğim. Dosya değişiklikleri ve sql sorguları gerektiriyor. Bunun yerine benim bahsedeceğim yöntem, en sorunsuz geçişi gerçekleştirmenizi sağlayacak yöntem olacak.

Joomla 1.7’ye elle geçiş (manuel yükseltme) >>>

Bu yöntem Joomla! 1.6’dan geçiş gibi, 1.7 sürümleri arasındaki geçişte de kullanılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın