PAYLAŞ
Joomla 1.6 Türkçe Yayınlandı, İndirebilirsiniz
(Son Güncelleme: 18 Şubat 2017)

Joomla! 1.6 Stable ismiyle beklenen, Joomla!’nın yeni 1.6 serisi kararlı sürümü nihayet yayınlandı. Sürüm dün sabah saat 5 ile 7 arasında (o ara uyudum) yayına verildi. Joomla! 1.6 Türkçe paketlemesini yaparken bu sefer epeyce zorlandım. Zira ana sürüm olması ve yeni yıldaki ilk sürüm olması sebebiyle tüm dosyalarda güncelleme vardı. SVN kayıtlarıyla yetinmeyip ben de tüm dosyaları tek tek kontrol etmemin doğru olacağını düşündüm. Bir gün önceden hiphoplife.com.tr sitesini yayına vermek için zaten çok yorucu bir çalışma yaptığımdan, üzerine bu kadar dosyayı kontrol emek, bir de örnek veri güncellemesi yapmak beni epeyce zorladı.

Joomla! 1.6.0 Türkçe

Neticeten bugün öğle vakti Joomla! 1.6 Türkçe Tam Sürümünü büyük bir keyifle yayınlama şansı buldum. Henüz bu saatte indirme sayısı kendi depomuzdan 150’yi geçti. Dışarıda muhtelif adreslerde de indirilmeye başlayan bu anaç sürüm çok kişiyi memnun edecek gibi görünüyor.

Anaç sürüm dememin sebebi, bundan sonraki sürümlerin 1.6 temelinde inşa edilmesinin bekleniyor olması. 6 ay sonra çıkarılması planlanan Joomla! 1.7 ve sonrasında her 6 ayda bir yeni serilerin çıkarılmasının planlanması, beraberinde Joomla! 1.5 ya da 1.6 kadar büyük değişimler beklemememiz gerektiğini de söylüyor.

Joomla! CMS, 1.5 serisi ile başladığı değişim sürecini 1.6 serisi ile tamamlayarak tamamen kendi kimliğine bürünmüş durumda. Joomla!’nın Joomla! olduğu bu seri, artık eski sürüm-yeni sürüm karmaşalarını ortadan kaldıracak ana çatı rolünü üstlenecek. En azından şimdilik planlar bunu gösteriyor. Yeni serilerde göç ve eklenti güncellemeleri gib sorunların bu şekilde tamamen önüne geçilmesi planlanıyor.

Joomla! 1.6 serisi kararlı sürümü ile birlikte kurulumda farkedeceğiniz üzere veritabanı seçeneklerinde varsayılan olarak MySQLi seçeneği geliyor. MySQLi, MySQL 4.1 öncesi sürümlerde desteklenmeyen bazı özellikleri de barındıran MySQL Improved eklentisidir. Tüm özellikleri desteklemesi için MySQL 5.x ve üzeri veritabanı sunucunuz ile MySQLi ekinin kurulu olması gerekir. Bu fakir bilgi benim MySQLi hakkıda verebileceğim tüm bilgidir şimdilik.

Dilerseniz MySQL seçebilirsiniz. Kurulumda, eğer sunucunuzda herhangi bir kısıtlama yok ise veritabanını önceden oluşturmanız da gerekmez. Joomla! Web Kurucusu, vereceğiniz bilgiler ile veritabanınızı kurar. Bağlantı hatası alırsanız yapmanız gereken şey eskisi gibi önce veritabanını oluşturup sonra kurulum yapmaktır.

Joomla! 1.6 Kararlı Sürüm Türkçe Tam Sürümünün de orijinal sürüm ile birlikte vatana, millete ve tüm Joomla! camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Bu seri ile yapabileceklerinizin değil yapamayacaklarınızın sınırlarını zorlayın…artık yapamayacağınız daha az şey var!

Buyrun paketlere;

Joomla! 1.6 Türkçe İndir

Joomla! 1.6 Türkçe Dil Kurulum Paketi

Sadece Türkçe dilini kurmak için bu paketi kullanabilirsiniz. Normal bir eklenti olarak kurun. Türkçe dilini kurar ve daha evvelden varsa Türkçe dilini günceller.

 

Joomla! 1.6 neye benziyor diyorsanız;

Güle güle kullanın. Çok güzel bir seri, çok güzel bir çalışma oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın