PAYLAŞ
Joomla 1.6.5 Türkçe Yayınlandı İndir

Joomla, 1.7 serisinden önce 1.6 serisinin son sürümü olması beklenen 1.6.5 sürümünü dün yayınladı. Joomla! 1.6.5 sürümü, 19 Temmuz 2011 günü yayınlanması beklenen Joomla! 1.7 serisine yükseltme için gerekli tüm hazırlıkların tamamlandı ve hataların giderildiği bir düzeltme sürümü. Joomla! 1.6.5 sürümünü kullananlar, yayınlanacak olan Joomla! 1.7.0 Stable (Kararlı) sürüme tek tıkla geçebilecekler, daha doğrusu yükseltebilecekler. Zira artık göç kavramı da uzunca bir süre rafa kalkmış olacak. Bundan böyle seriler arasında geçişler, yönetim merkezindeki (panelindeki) güncelleme alanından tek tık ile güncelleme şeklinde gerçekleştirilecek.

Joomla Göç, Joomla Güncelleme, Joomla Sürüm Yükseltme

Aynen WP kullanımı gibi, güncellemeler yönetim panelinden yapılacak. Uzaktan Joomla güncelleme dosyalarının çekilmesiyle otomatik olarak sürüm ve seri yükseltmeleri gerçekleştirilecek. Artık seriler kararlı bir Joomla platformu üzerinde bulunacağından, sistem değişikliklerinde geçişi ifade eden göç kavramı da Joomla literatüründen belirsiz bir sürte için kaldırılmış olacak. Eklentiler de sürümlerle uyumlu olacağından değişiklik gerektirmeyecek.

Ancak güncelleme sonrası Türkçe dilinde bir değişiklik varsa onu uygulamanız gerekecek. Bunun için de aşağıda, en altta verdiğim alandan dil kurulum paketlerini takip edebilir, güncelleme sonra dil paketini normal bir eklenti gibi kurarak site dilini güncelleyebilirsiniz.

Joomla! 1.7

Hatırlatma yapmak gerekirse, 19 Temmuz 2011 günü Joomla! 1.7.0 GA sürümün yayınlanması bekleniyor. GA burada General Availability, yani genel uygunluk kavramını ifade ediyor. Bu da Stable (kararlı) yerine kullanılıyor. Daha makul bir tanımlama olduğu gerçek. Joomla! 1.7 GA yayınlandı demek, artık güncel olarak sadece Joomla! 1.5 ve 1.7 serisi var demek. Bu iki seri güncelliğini sürdürüyor olacak.

Joomla! 1.7 GA sürüm yayınlanırken, Joomla! 1.6 serisi ise artık görevini tamamlamış olacak ve 10 Ağustos 2011 tarihinde Joomla tarafından bu seri tamamen sonlandırılacak. Unutmayın, zaten Joomla! 1.6 serisinden Joomla! 1.7 serisine geçiş tek tık ile mümkün ve eklentileri de birbiri ile uyumlu. Dolayısıyla “nereye gidiyor benim 1.6” diye telaşlanmanıza hiç gerek yok.Joomla! 1.7 ve Joomla! 1.5 güncelliği devam edecek.

Joomla! 1.7 serisi Ocak 2012’ye kadar güncelliğini koruyacak ve umulduğu üzere önümüzdeki yılın Ocak ayında sahneyi Joomla! 1.8 GA sürümüne, Joomla! 1.8’in ilk kararlı sürümüne bırakacak. Dolayısıyla biz 2011 yılı içinde Joomla! 1.8 serisinin alpha ve beta sürümlerini göreceğiz gibi görünüyor. Ocak 2012’de Joomla! 1.8’in ilk kararlı sürümü çıkması ile birlikte Joomla! 1.7 serisinin güncelliği son bulacak. Bu tarihten itibaren güncel sürümler Joomla! 1.5 ve Joomla! 1.8 serisinin sürümleri olacak.

Şubat 2012 ise Joomla! 1.7 için terk-i diyar zamanı demek. Joomla! 1.7 serisine destek 2012 yılının Şubat ayında tamamen bitecek. Güvenlik güncellemesi de dahil herhangi bir güncelleme yapılmayacak, forum desteği verilmeyecek, bu seri yok hükmünde sayılacak.

Bugünden bakıldığından en can alıcı tarihin Nisan 2012 içinde bir gün olduğu görülüyor. Önümüzdeki yılın Nisan ayı içerisinde, henüz belirlenmemiş bir günde Joomla! 1.5 bir Joomla efsanesi olarak sahalara veda edecek. Kesin bir sonlanma olan bu tarihte Joomla! 1.5 serisinin hayatiyeti bitecek. Artık tek güncel Joomla ise Joomla! 1.8 serisinin sürümleri olacak.

Kehanet gibi bu paragraflardan sonra Joomla! 1.6.5 Türkçe paketini de verelim ve konuyu bağlayalım inşeallah.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın