PAYLAŞ
Gayrimenkul Sertifikası Almak, İade Etmek
(Son Güncelleme: 8 Mart 2017)

Temel olarak belirtmek gerekirse gayrimenkul sertifikası sistemi ile bir konutun sadace bir kısmını, hatta birkaç metrekaresini dahi almanız mümkündür.

AK Parti hükümetinin 2016 eykem planında özellikle kentsel dönüşümü hızlandırıcı bir unsur olarak ön görülen Gayrimenkul Sertifikaları, aynı zamanda proje üzerinde söz hakkı tanıma özelliğine sahip.

Gayrimenkul Sertifikası Ne Demek?

Gayrmenkul sertifikası, bir geyrimenkul projesini hayata geçirmek isteyen proje sahibinin, projenin finansmanı amaçlı kullanmak üzere ihraç ettiği menkul kıymetlerdir.

Diğer bir ifade ile “bir gayrimenkul projesinin hisseleridir”. Bu, ön ödemeli projelerin tercih etmesi halinde devlet güvencesi anlamına geliyor.

Evet, ikinci ifadeyle daha açık hale geldi değil mi? Tamamlanan bir projede, elinizdeki hisse kadar, yani sertifikanın ifade ettiği hisse kadar daire sahibi olmuş olursunuz. Bu mktar, bir dairenin tam hissesinden daha az da olabilir. Sertifikanın arz şekline ve sizin alım şeklinize bağlı.

Gayrimenkul Sertifikası Kim Tarafından Oluşutuluyor?

Sertifikalar, SPK, GYODER, KONUTDER ve TOKİ işbirliği ile oluşturuluyor.

İlk gayrmenkul sertifikası da TOKİ tarafından sunularak, Nisan 2017’de İstanbul Başakşehir’de inşaatına başlanacak olan Park Vera 3 konut projesi kapsamında görücüye çıkmış olacak. Projenin yüzde 30’luk kısmı gayrimenkul sertifikası ile satılarak, projeye finansman sağlanmış olacak.

Sistem Nasıl İşliyor, Nasıl Denetleniyor?

Gayrimenkul sertifika satışlarından elde edilen fonlar, yapı denetim kuruluşlarının kaydedeceği inşaat ilerleme raporları çerçevesinde tedricen müteahhit firmaya aktarılacak. İlk etapta ihraç edilen sertifika ile oluşan fon tutarının yüzde 10’u ihraççıya verilirken, yüzde 80’lik kısım ise bahsedilen ilerleme rapaorlarıyla kademe kademe aktarılacak. Kalan yüzde 10 ise vade sonunda ödenecek. Müteahhit firma da satışını yaptığı kısmı, bir nevi hakediş usûlünde tahsil edebilmiş olacak. Başka bir ifade ile ödemesini almaktan çekinmediği bir inşaat yapacak. Bu şekilde hem alan hem satan açısından projenin ilerleyişi garanti altına alınmış olacak.

Gayrimenkul Sertifikalarının İadesi, Geri Alımı

Vade sonunda müşteri konut yerine sertifikasını bozmak isterserse, ihraççı (müteahhit) tarafından sertifikanın geri alınması (nakden müşteriye ödenmesi) gerekiyor.

Konu hakkında geniş detay isteyenlerin Dünya gazetesine bakmasını tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın