PAYLAŞ
Biber - Domates Dolması

Evet efendim, Ramazan ayında mutfağa biraz daha özen verdiğimden bahsetmiştim. Mutfaktan kasıt boğaz olacaktı. İftara saatler varken, belki de hepsi yarım-bir saat içinde tamamlanabilecek şeyleri bile hazırlamaya başladım ay boyunca. Aslında yemek yapmadığım  zamanlar da aynı saatleri iftarda hazırlanacak sofrada bulunacakları planlamakla geçirirdim. Bu Ramazan ise yemekler ellerimden öptüğünden durum biraz değişti. Şimdi daha evvel karnıyarıkta olduğu gibi biber dolmasının nasıl yapıldığına bakalım. Biber derken, elbette yanında domatesler de var. Aman ha, biberler ne kadar küçük olursa o kadar güzel olur. Buyrun mutfağa:

Öncelikle güzel bir biber dolması için az evvel de belirttiğim gibi biberin tazeliği kadar küçüklüğü mühimdir. Biberlerin birkaç tanesi bir avuca sığıyorsa makbul…tabii bizim yemek zevkimize göre böyle. Dolma3 isimli resmimiz durumu daha iyi ifade edecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Görüldüğü üzere biberlerimiz şirin mi şirin, yeme de yanında yat cinsinden. Hatta evcilse beslesek mi gibiler. Her birinin içi özel olarak hazırladığımız pirinçli kıymalı özel malzeme ile dolu. Ancak tıka basa doldurmayın, pişerken biraz şişiyor. Doldurup tencerenize yerleştirdikten sonra salça ve sıvı yağ ile hazırlanmış az bir miktar suyu üzerinden gezdirebilirsiniz. Daha sonra tereyağ ya da margarinlerden teremyağı küçük parçalar halinde her bir dolmanın üzerine koymak suretiyle tencerenin altını yakabilirsiniz. Bakınız dolma5 resmi ne de güzel ifade etmiş bu işi.

Biber Dolmasının Kapatılması
Biber Dolmasının Kapatılması

 

 

 

 

 

 

Salçalı yağlı suyu çok az koymuştuk, yemeğin suyu olacak miktarda (bu tencere için yaklaşık 1 su bardaği olabilir) ise ılık suyla hazırlayıp uygun gördüğünüz zamanda (margarin ya da tereyağ eriyince mesela) üzerinden gezdirin. Bu yemek içi hazırlanırken ayrı, pişerken ayrı güzel kokar. Afiyetle yemek için bu yemeğin suyunun da biraz olması ve serviste üzerinden gezdirilmesi gerekir. En iyi servis önerisi yanında bol ekşili bir salata iledir.

Buyrun bu da ikramım olsun, afiyet olsun. Ellerime sağlık. Resimlere bakarak yapın, içini hayalinize göre karın. Uğraşmayın, nasılsa benim yaptığım gibi olmaz.

Biber Dolması Pişmiştir
Biber Dolması Pişmiştir

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın