PAYLAŞ
Kebapçı veya Et Lokantası
(Son Güncelleme: 18 Şubat 2017)

Hey gidi müşteri memnuniyeti, hey gidi esnaflık, hizmet sorumluluğu, hey gidi hey. Birkaç hafta evvel nişanlımla İstanbul Merter‘de, tabelasında KONYALI ibaresi olan bir restorana gittik. Tabii orada aslında isim yazıyor…bilmemkim KONYALI diye. Herneyse tam ismini yazmıyorum. Buraya sanırım ikinci ya da üçüncü gidişimizdi. Güzel bir et lokantası, işte kebaplar vs. var menüde. Hizmetiyle orta halli, görünen temizliği ve ürünleriyle kaliteli bir yer. Zemin ve üzerinde 2 servis katı bir yer.

Her neyse girdik içeriye, zemin zaten boştur orada, içerideki masa sandalyeyi dışarı alırlar. İlk kata çıktık, baktık ki dolu. Yani bir masası var boş, beğenmedik işin açığı o masanın konumunu. Öyle olunca tabii 2. kata çıktık. Kata çıktık baktık ki masalar, servisleri açılmış vaziyette hazır ve nâzır müşteri beklerler. Güze…kimse de yok ama kat açık. Sorun yok; olmaması lazım daha doğrusu.

Bu manzarayı görerek merdivenleri bitirip kata ilk adımımızı atarken arkamızdan bir görevli seslendi. Görevli dediğim kişi ya komidir ya garson. Servis görevlisi yani. Oraya çıkana kadar kimse yok tabii. Evet görevli seslendi “Beyefendi üst kat kapalı” diye. Şöyle bir dönüp önce görevliye sonra tekrar kata, ardından tekrar görevliye “Burası mı kapalı ?” dedim.

-“Evet, sizi böyle alalım”

-“Hayda, orada yer yok ki, ayrıca biz bu katta yemek istiyoruz”

-“Malesef orası açık değil, burada bir masa var”

Uzatmama gerek yok sanırım. O masaya biri oturunca gelen müşteriyi nereye oturtmayı düşünüyorlar aşağı yukarı anlamış bulundum. Ne de olsa üst kat kapalı.

Orta halli servis hizmetinin bir parçası olan bu kişi sebebiyle biz o kattan indik. Ancak sanıyorum ki onlar inince 1. katta yemek yiyeceğimizi zannettiler. Yani müşterilerine hayvanî yeme güdüleriyle gelen kimseler olarakbkan bir müessese ya da çalışan görmüş oldum. Her şartta nasılsa yeriz sipariş edeceğimiz şeyi öyle değil mi.

Elbette öyle olmadı. Üst kata çıkana kadar bizi herhangi bir şekilde uyarmayıp çıktıktan sonra aşağı indiren bu müesseseden -tekrar müşterisi olmamak üzere- ayrıldık. Çıkarken karşılama deskindeki görevliye ve bize yine de yer göstermeye çalışan bir başka görevliye durumu kısaca izah ettik. Müessese olarak ayıplarının farkına varmalarını istedik kendilerinden.

Açıkça yapılan şey, servis elemanlarınca zahmete girilmek istenmemesiydi. Bu olabilir. Hukuken omasa da fiilen mümkün olabilir. Bir yemek işletmesinde birden fazla kat varsa hepsi aynı anda faaliyette tutulmak istenmeyebilir. Zorunlu durumlar beklenebilir. Ancak bunun için o durum meydana gelinceye, yani diğer katlar doluncaya kadar kalacak bir uyarı ya da uyaracak bir görevli bulunur. Hiç müşteri çıkıp da servise hazır gördüğü kattan kapalı denerek indirilir mi ? Bu resmen biz size hizmette zahmet etmek istemiyoruz demek değil mi, ?

Yazık, Merter’de iyi yemek yenebilecek birkaç yerden biri aslında. Aslında iyi ya da kötü olsun, yazık bir işletmenin bu şekilde hizmet veriyor olmasına.


BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın