PAYLAŞ
Salavat Nedir Arapça Nasıl Yazılır Okunur?

Salavât okumak isteyenler için en kısa salât Allâhümme Salli ‘Alâ Seyyidinâ Muhammed

اللهم صلى على سيدنا محمد

Büyükler bir işe, bir söze ya da yazıya başlarken, önce besmele, sonra hamdele, sonra salvele okurlar, bunları yapmadan o işe girmezlerler. Bu iş büyüklerin işidir. Mahmûd Efendi Hazretleri buyurdu ki “Büyükleri büyük eden, seni de büyük eder!”. Hassasiyetleri gereği o büyükler, yazıya başlarken besmele, hamdele ve salveleyi ancak baş harfleri ile ifade ederler ( ص ‎ ح‎‎ ب ), mektuplarda, notalarda buna bir de selâm ilave ederler ( ص س‎ ح‎‎ ب ), kelime olarak yazmaktan sakınırlardı. Olur ki o yazılan kağıt, defter, bir yere düşer, bir kenara atılır, çöp olur diye.

Arapçası kategorisinde bu sefer salvele (salavât) hakkında bir şeyler yazacağız, elhamdulillâh.

Bu bölümdeki yazılarda, konu edilen kelime, cümle, âyet veya sûrenin Arapça yazılışını “kopyalanabilir düz bir metin” şeklinde vermeyi ve kısaca manasına değinmeği amaçlıyorum.

Hatırlatma: Arapça dijital hat farklılıkları sebebiyle, dil bilgisi kuralları değişmese de kelimelerin görsel olarak farklı şekillerde yazıldığını görebilirsiniz. Web sitemdeki kullandığım Traditional Naskh fontunun en kolay okunan bilgisayar hattına yakın olduğunu düşünüyorum. Bu fontu görüntüleyemeyen kullanıcılar Traditional Arabic olarak çıktı alacaklardır.

Salavât Arapça Nasıl Yazılır Nasıl Okunur?

Salavâtın Arapça yazılışı nasıldır? Arapça harflerle bir salavat ve nasıl yazılır?

Aslında salavât ( صلوات ) kelimesi zaten salât ( صلاة ) kelimesinin çoğulu olarak, Peygamber Efendimiz nâmına çok farklı şekillerde edilen duaları ifade eder. En kısa salavât şöyledir:

اللهم صلى على سيدنا محمد

En kısa bu salvele (Salavatı Şerife) şu şekilde olacak: Allâhümme Salli ‘Alâ Seyyidinâ Muhammed

Salât Ne Demektir, Salavât Ne Demektir?

İşin doğrusu bunların her birine salât demek, çokluk olduğu anda ise salavât demektir. Yani salâtlar demek bir ölçüde doğru kabul edilebilir ama salavâtlar demek doğru olmayacaktır. Zaten çoğul olan bir kelimeye yeni bir çoğul takısı eklenmiş olur ki bu da doğru olmaz.

Salavâtın lugât mânâsı, Dualar, Namazlar şeklindeki benzer kelimelerle verilmektedir. Lugattaki asıl kelime salât olup dua, namaz manaları veriliyor. Ancak bunun bir de Kur’ânî mânâsı olduğunu hatırlamak yerinde olur.

Salâvât dinleyerek öğrenmek için aşağıda bazı örneklerine yer veriyorum. Bunlar en yaygın okunan salavat örnekleridir:

Kur’ân’da Salât Nedir?

Salât kelimesinin Kur’ân’da kullanıldığı yerlere göre anlamı aşağıdaki şekilde verilmektedir:

Allâh-u Te’âlâ’dan rahmet, meleklerden istiğfar, kullardan dua.

Liste taramasından Kur’ân’da 103 âyette Salât kelimesi geçtiğini söyleyebilirim

Salavat Hakkında Hadisler

Salavat Okumanın Faziletleri

Salavat Resimleri

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın