PAYLAŞ
Wordpress Ücretsiz SSL Kurulumu Çok Basit
(Son Güncelleme: 8 Mart 2019)

WordPress Ücretsiz SSL birkaç adımda tamamlanabilecek kadar basit bir işlem haline geldi. Bunda Google’ın piyasada belirleyici otoriter duruşu ile SSL kullanmayan siteleri göz ardı etmeye başlayacağını duyurması etkili olmuştu.  Bu duyuru sonrası tüm platform ve scriptler kendini Google’ın söylemlerine göre güncelleme yarışına girdi.

Aslında belki de yazmaya bile gerek olmayacak kadar basit bir şey ama neticede birileri bunu internetten öğrenecek. Herkes WHM paneli, cPanel’i kurcalayarak öğrenemez düşüncesiyle yazmaya karar verdim.

Kendi kulvarlarında bu düzenlemeleri yapanlardan ikisi cPanel ve WordPress geliştiricileri oldu. Bize de eskiden para verdiğimiz bu hizmeti sadece birkaç tık ile tamamen bedava SSL şeklinde almak kaldı.

cPanel’de Ücretsiz SSL’i Etkinleştirmek

Bunun için öncelikle WHM panel üzerinde otomatik gelmeye başlayan AutoSSL eklentisi doğru şekilde yapılandırılmış olmalı. Aslında doğru yapılandırma derken, en önemlisi bunun tüm kullanıcılar için çalıştırılmış olması gerekiyor. Varsayılan ayarı da böyle.

Dokümentasyona şuradan bakabilirsiniz: https://documentation.cpanel.net/display/78Docs/Manage+AutoSSL

WHM panelde, yani hosting sağlayıcınızın kendi panelinde AutoSSL ayarları düzgünse, size verilen cPanel üzerinde SSL/TLS Status kısmında domaininiz için SSL’i etkinleştirmeniz yeterli. Böylece alan adınız için ücretsiz SSL etkinleşmiş olacak.

WordPress Ücretsiz SSL Kullanımı

WordPress için basit bir işlem yapmanız gerekiyor. Really Simple SSL eklentisini öneriyorum. Eklentiyi kurup etkinleştirmeniz ile birlikte WordPress sitenizin SSL ayarları tamamen yapılmış olacak. Herhangi bir ek ayarlama yapmanıza gerek kalmayacak. Htacces düzenlemesi, ayarlar içinde blog adresinin ayarlanması gibi değişikliklerle uğraşmanız gerekmeyecek. Üstelik eklentinin bu ücretsiz sürümü bazı resim dosyalarındaki sertifika sorunlarını da otomatik gideriyor.

Gerçekten hepsi bu kadar basit… Belki bu özelliğin kendi panelinde olduğunu bilmeyenler vardır. Artık standartlaşan SSL kullanımına bir an evvel geçmenizi tavsiye ediyorum. Paneliniz bu işlemleri kolaylıkla halletmenize müsaade etmiyorsa da zor yoldan, ama muhakkak SSL kullanmaya başlamalısınız. Çünkü Google açıkça söylüyor ki SSL kullanan siteler sıralamalarda daha iyi konum alacaklar.

SSL Sertifikası Kurulum Sorunları

SSL sertifikası kurulumu ile ilgili sorunlarınızda hosting firmanıza danışmanız en doğrusu olacaktır. Bazı firmaların teknik destek birimleri oldukça hantal, bunu da test etme imkanı bulmuş olursunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın