PAYLAŞ
Trafik Canavarı Olmayın

Saygı, saygınlık, birey olma, kendini birey olarak görebilme dediğimizde anlaşılmayan bu kadar çok noktanın olması hayli ilginç. Kimlik sahibi olmak bu kadar anlaşılmaz ise işte siyaset de böyle seviyesiz oluyor. Yönetme vasfı olmayan kişilerin yönetim kadrolarında yer alması “hakettiğiniz şekilde yönetileceksiniz” deyişinin bir tezahürü olmasın ? Pekiyi ya kraldan çok kralcı olmak; sistem değil kralcı olmak ? Evet hepsi hakettiğimiz şekilde yönetilmemize sebep oluyor ve bize serzenişte bulunacak çok da bir şey kalmıyor. Önce kimlik sahibi olmalıyız.

Saygınlığı üzerindeki etiketle gelen, üzerindeki etiketle birlikte de gidecek olanlar bunun gerçek anlamını malesef bilemiyor. Aslında onların bildikleri anlam, etiketi kaybetmemek için gayrimeşru çabalara dönüşüyor çoğu zaman. Çünkü sahip oldukları saygınlık bu. Çünkü sahip oldukları kimlik sadece yakalarındaki kimlik.

Aslına bakarsanız atanmışların durumu elbette onları atayanlarla doğrudan ilişkili ve sorumluluk düzeyinde de atayanların payı daha büyük. Herhangi bir meslek sahibi ve biraz da doğru noktalarla iyi ilişkisi olmanın yöneticilik için yeterli görüldüğü büyük kurumlar, gerçek anlamda yönetimsel sıkıntı yaşıyor. Ancak devlet kurumları ve büyük belediyeler gibi işgücü ve finansal kaynak sıkıntısı olmayan yerlerde yönetimsel sıkıntılar iktidarda kalmak kaydıyla görmezden gelinebiliyor, idare edilebiliyor, yok sayılabiliyor.

Bu noktada  “yöneticilik ile seviyesizlik birlikte yürür mü” diye sorarsak cevap kendiliğinden “tabii ki, neden olmasın” şeklinde ortaya çıkıveriyor.

Yöneticilik aslında bir meslek. Bir mühendislik şirketinde alt ve orta seviye bir yönetici olmak için mühendis olmanız gerekebilir. Ancak bu şirkette üst düzey yönetici olmak için mühendis olmanız çoğu zaman asli şart değildir. Aslında bu biraz, sattığınız malın cinsi ne olursa olsun  tâbi olduğunuz vergi esaslarının değişmeyeceği gibi bir durumdur. Profesyonel yöneticilikten bahsediyorum.

İyi bir yönetici olmak için insanları tanımak, onlara değer vermek, onlarla iletişim kurabilmek, onları motive etmek, yetki ve sorumlulukları adil dağıtarak işlerin belirlenen hedefler ve süreler içerisinde tamamlanabilmesini sağlamak gerekli.

Tanju ARGUN

Hangi vasıflar olmadığında onların yerini hangi vasıfların aldığını görmek üzücü. Sistem bedava yöneticiler üretiyor. Bedava yöneticilerin etiket icraatlarıyla sahte keyifler dilerim.

BİR CEVAP BIRAK

Yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı yazın